Wysokiej jakości piła zajmuje uczciwie zdobyte miejsce w podstawowym wyposażeniu każdego wykwalifikowanego majsterkowicza i profesjonalnego rzemieślnika. Aby nie była to uniwersalna maszyna do obróbki drewna, plastiku i metalu (w zależności od typu piły). Aby jednak piła służyła wiernie, konieczne jest jej dobre karmienie, czyli dostarczanie wysokiej jakości tarcz do pracy. Doktor Młotek lubi jakość, dlatego w swojej ofercie umieścił stos akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych. Wybór musi zawsze opierać się na zaleceniach producenta. Jakich zasad należy przestrzegać? Przeczytaj 5 wskazówek do rozważenia przy wyborze brzeszczotu.
Fotografia: do pilarki tarczowej METABO KS 55 FS polecamy zakup brzeszczotu Speedline Wood
Mocniejszy czy cieńszy? Ogólnie rzecz biorąc, cieńsze ostrze pozwala szybciej uzyskać lepszą jakość cięcia. Mniejsza szerokość zmniejsza tarcie, a węższe ostrze lepiej „wgłębia się” w cięty materiał. Jednak wady to silniejsze wibracje, wyższe nagrzewanie i wynikająca z tego niższa żywotność. Poznaj charakter swojej piły. Modele akumulatorowe wymagają cieńszego ostrza, które jest mniej wymagające i oszczędza energię akumulatora.
Fotografia: do piły do metalu BOSCH GCD 12 JL Professional polecamy zakup brzeszczotu Expert for Steel
W przypadku średnicy postępuj zgodnie z dokładnymi zaleceniami producenta. Jeśli nie zastosujesz się do ustalonego rozmiaru, zagrozisz nie tylko wynikowi pracy, ale także własnemu zdrowiu. Uwaga! Niedopasowane ostrze może przyczynić się do uszkodzenia funkcji bezpieczeństwa piły.
Obecnie wszystkie tarcze są wykonane z wysokiej jakości wkładek z węglika spiekanego lub wkładek SK. Ważne jest, aby wcześniej ustalić, do jakich czynności będą one wykorzystywane. Że nie wiesz, gdzie się udać? Doktor Młotek dla was podzielił tarcze według materiału, z którym będziesz pracować.
Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta przy wyborze ostrza. Zdjęcie: piła do metalu Metabo CS 22-355
Czy mniej znaczy więcej? Nie dla liczby zębów brzeszczotów. Więcej zębów to czystsze, dokładniejsze cięcie, ale wadą jest wolniejsze tempo. Każdy materiał ma inną strategię, więc zastanów się z wyprzedzeniem, jak zachowuje się podczas cięcia. Na przykład, jeśli zamierzasz pracować z laminatem, pamiętaj, aby wrzucić do kosza bardziej „ząbkowany” brzeszczot, w którym to przypadku mniejsza liczba zębów może spowodować zadziory i złej jakości cięcia. I odwrotnie, jeśli wykonujesz cięcia wzdłużne litego drewna, wybierz ostrze z mniejszą liczbą zębów.
Kształty zębów brzeszczotów są zróżnicowane, spotykamy 3 podstawowe typy: naprzemienne, drążone i trapezowe. Każdy kształt nadaje się do pracy z innym materiałem. Możesz użyć naprzemiennego kształtu podczas cięcia drewna, kształt wydrążony do płyt laminowanych, a kształt trapezowy jest odpowiedni do cięcia wzmocnionych tworzyw sztucznych lub metali nieżelaznych. Oprócz kształtu należy wziąć pod uwagę nachylenie, które dzieli się na pozytywne i negatywne. Zęby pozytywne są używane do cięcia litego drewna, a negatywne są doskonałym wyborem do metali nieżelaznych i płyt.
Fotografia: do zagłębiarki BOSCH GKT 55 GCE Professional polecamy brzeszczot Top Precision Best for Wood
Chcesz się dowiedzieć, która piła nadaje się do Twojego warsztatu? Przeczytaj nasze zalecenia w artykule Jak wybrać piłę.
Aby pomóc użytkownikowi w szybkim znalezieniu poszukiwanych treści w naszej witrynie, zaoszczędzić mu wielu kliknięć i uniknąć wyświetlania reklam, które go nie interesują, potrzebujemy jego zgody na przetwarzanie plików cookie.