Jak połączyć nowoczesne technologie z ekologią w ogrodzie

Czy jesteś entuzjastą ogrodnictwa? Niezależnie od tego, czy dbasz o mały trawnik, ogród kwiatowy, ogród warzywny, czy masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie rodzaje ogrodów, Doktor Młotek chętnie doradzi Ci, jak połączyć ekologiczne podejście do ogrodnictwa z najnowszymi narzędziami ogrodniczymi.

Zdjęcie: Poidełko dla ptaków Gardena ClickUp!

Zbieranie wody deszczowej

Dlaczego warto zbierać wodę deszczową? Wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania pozwala zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, a także jest przyjazne dla środowiska. Wodę deszczową można zbierać w beczkach umieszczonych pod rynnami lub w zbiorniku retencyjnym. 

Woda deszczowa jest nawet lepsza niż woda z kranu do nawadniania ogrodu. Dzieje się tak dlatego, że miękka woda deszczowa nie zawiera tak dużo soli i minerałów, co zapobiega zasoleniu gleby. Na jakość wody deszczowej ma również wpływ materiał, z którego wykonano Twoje pokrycie dachowe. Szczególną ostrożność powinieneś zachować, jeśli masz dach blaszany, co może powodować odspajanie się pokrycia. Woda zebrana z dachu asfaltowego lub eternitowego nie powinna być używana do podlewania ogrodu, ponieważ może zawierać substancje rakotwórcze. Ponadto asfaltowe pokrycie dachu może powodować, że woda będzie miała ciemny kolor. Zebrana w zbiorniku woda deszczowa zawiera znacznie więcej zanieczyszczeń zebranych w drodze do beczki lub zbiornika. W szczególności kurz, pyłki, ptasie odchody, resztki owadów, ale także zanieczyszczenia chemiczne pochodzenia ludzkiego.

Jak więc utrzymać jakość zebranej wody deszczowej? Możesz utrzymać wodę poprzez regularny obieg przez biofiltr lub zaopatrzyć się w beczkę z pokrywą, która chroni wodę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, zapobiega rozmnażaniu się komarów i przedostawaniu się innych zanieczyszczeń. Pomyśl jednak o zwierzętach domowych. Zwłaszcza ptaki lubią orzeźwiać się wodą z beczki w gorące letnie dni. Jeśli więc przykryjesz beczkę pokrywką i nie jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, zaopatrz je przynajmniej w poidełko dla ptaków.

Jak prawidłowo podlewać ogród?

Twoje beczki lub zbiorniki na deszczówkę są wypełnione po brzegi, a teraz nadszedł czas na podlewanie. Jak więc pobrać wodę ze zbiornika?

1. W przypadku mniejszych ogrodów wystarczy konwencjonalna plastikowa lub metalowa konewka. Instrukcje prawdopodobnie nie są potrzebne. Wystarczy nabrać wody i podlać.

2. Użyj pompy zanurzeniowej lub powierzchniowej. Możesz wybrać w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Pompę zanurzeniową i powierzchniową umieszczasz w beczce i używasz dołączonego węża i opryskiwacza do podlewania. Z kolei pompę powierzchniową musisz umieścić poza zbiornikiem. Możesz mieć pompę podłączoną do sieci elektrycznej lub wybrać pompę bezprzewodową. W Doktor Młotek można dostać oba rodzaje pomp beczkowych. Najbardziej znane i najpopularniejsze marki sprzętu ogrodniczego na czeskim rynku to bez wątpienia Kärcher i Gardena. Ale wysokiej jakości sprzęt ogrodowy oferują również znane marki. Na przykład niemiecki producent Metabo idzie z duchem czasu i w tym roku dodał do swojej oferty wielofunkcyjną pompę akumulatorową TPF 18 LTX 2200, która jest połączeniem pompy beczkowej i pompy głębinowej.

Zdjęcie: Pompa akumulatorowa Metabo TPF 18 LTX 2200

Wskazówki dotyczące prawidłowego nawadniania

1) Podlewaj rzadziej

Lepiej jest podlewać rzadziej, ale dokładnie. Dokładne oznacza, że woda dociera do korzeni. Rozprowadź wodę na całej powierzchni. Nie tylko w jednym miejscu. Zawsze zraszaj wokół roślin.

2) Liście powinny pozostać suche

Mokre liście łatwo palą się na słońcu i są bardziej podatne na choroby.

3) Podlewaj rano lub wieczorem

Zapobiega to spalaniu liści, a ziemia jest chłodniejsza, więc nie ma tyle parowania wody.

Porady dla miłośników

Jeśli jesteś ogrodnikiem, który nie lubi robić rzeczy na pół i ma oko do szczegółów. Zapoznaj się ze wskazówkami doktora Hammera na temat niezbędników.

1. Czujnik wilgotności gleby Gardena

Automatycznie zapewnia nawadnianie ogrodu zgodnie z potrzebami i oszczędza wodę, mierząc aktualną wilgotność gleby i przekazując zmierzone dane do komputera nawadniającego. Jeśli gleba jest nadal wystarczająco wilgotna, pominie nadchodzący cykl nawadniania. Czujnik jest kompatybilny z prawie wszystkimi komputerami nawadniającymi Gardena. Czujnik jest zasilany dwiema bateriami AA 1,5 V, które nie są dołączone do zestawu. Niezaprzeczalną zaletą czujnika wilgotności gleby jest jego elastyczność. Można go używać podczas podlewania trawników, nie zakłócając procesu koszenia kosiarką automatyczną, ale także podczas podlewania kwietników czy donic. To zasługa jego kompaktowych wymiarów i napędu akumulatorowego. Miłośnicy nowoczesnych technologii docenią możliwość połączenia z aplikacją Gardena Bluetooth, gdzie można przeglądać swoje ustawienia. Jeśli nie jesteś posiadaczem smartfona, możesz zobaczyć zmierzoną wilgotność gleby na wyświetlaczu w postaci kropli wody.

 

 


Zdjęcie: Czujnik wilgotności gleby Gardena

2. Wakacyjny zestaw do podlewania Gardena

Ten zestaw zapewne szczególnie docenią hodowcy roślin domowych. Wyjeżdżasz na wakacje, ale martwisz się o swoje rośliny domowe? Nie musisz już namawiać przyjaciół lub bliskich, aby podlewali Twoje kwiaty pod Twoją nieobecność. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zestaw nawadniający Gardena i Twoje zmartwienia się skończą. Zraszacz wymaga źródła energii elektrycznej, ale nie wymaga podłączenia do wody. Dzięki pojemności dystrybutorów z trzema różnymi poziomami podawania wody można podlewać jednocześnie nawet 36 różnych roślin domowych. Nie trzeba nic kupować, wystarczy rozpakować z pudełka i podlewać. Zbiornik na wodę o pojemności 10,5 litra wykonany jest w 80% z materiałów pochodzących z recyklingu. Zbiornik można nawet podłączyć do pompy nawadniającej. Instalacja odbywa się w zaledwie kilku krokach i nie wymaga programowania.

Zdjęcie: Gardena Zestaw do podlewania na wakacje

3. Solarny zestaw nawadniający AquaBloom z pojemnikiem na wodę Gardena

Nie każdy z nas ma szczęście posiadać duży ogród kwiatowy lub ogród skalny. Doktor MŁotek ma również radę dla hodowców roślin na balkonie lub tarasie. Solarny zestaw do podlewania Gardena sprawi, że codzienny obowiązek podlewania roślin stanie się o wiele łatwiejszy. To prawda, że cały zespół Doktora Młotka uważa, że pielęgnacja roślin nie jest obowiązkiem, lecz relaksem. Mimo to mogą zdarzyć się sytuacje, w których musisz wyjechać na wakacje lub w podróż służbową i nie ma nikogo, kto mógłby zająć się Twoimi wypielęgnowanymi kwiatami. Zestaw do podlewania solarnego nie wymaga podłączenia do sieci, ponieważ jest połączeniem panelu słonecznego i akumulatorów. Można wybrać jeden z 14 wstępnie ustawionych programów podlewania, aby zapewnić nawet 20 roślinom optymalną ilość wody, a wszystko to bez podłączenia do wody. Zintegrowana pompa i zbiornik na wodę dbają o wszystko. Szacujemy, że Twoje rośliny powinny być w stanie przetrwać do 12 dni bez Ciebie, ale możesz zwiększyć pojemność podłączając dodatkowe zbiorniki. Idealne połączenie zrównoważonego rozwoju i nowoczesnej technologii.

Zdjęcie: Solarny zestaw nawadniający AquaBloom ze zbiornikiem na wodę Gardena

 

Potrzebujesz porady przy wyborze sprzętu ogrodniczego? Skontaktuj się z Doktor Młotek wysyłając maila na adres pytaniatechniczne@doktormlotek.pl a chętnie pomożemy Ci w wyborze.

 

 

Wszystkie nowości

Powiązane produkty