Jak wybrać wiertło? Podział wierteł według materiału i pracy

Wiercić i niczego nie wywiercić? Jeśli wywiercenie dziury zamieni się w bolesną misję pełną przekleństw, za twoją porażką może nie być niezdarności. Winą za sfrustrowane popołudnie jest prawdopodobnie niewłaściwy wybór wiertła. Doradzimy, jak wybrać odpowiednie wiertło do materiału i pracy.

Wielu majsterkowiczów inwestuje w wysokiej jakości wiertarkę, ale zakupi uniwersalny zestaw wierteł z rynku hobbystycznego. Tak jak nie będziesz kroił pomidorów i mięsa z kości tym samym nożem, nie możesz używać tego samego wiertła do drewna i betonu. Każdy materiał wymaga innego podejścia, więc nie ma czegoś takiego jak „uniwersalność” w wierceniu otworów. Jeśli zaczniesz mocować półkę do ściany za pomocą wiertła do drewna, prawdopodobnie nie zrobisz dziury i wyrzucisz uszkodzone wiertło do kosza. Jak radzić sobie z wierceniem każdego otworu?

 

Akumulátorový vrtací šroubovák BOSCH GSR 18-2-LI Plus Professional

Fotografia: Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka BOSCH GSR 18-2-LI Plus Professional

 

Podstawowe parametry przy wyborze wiertła

Kupując wiertło, możesz wybierać spośród wielu typów. Trzy podstawowe parametry, które należy monitorować, to długość, średnica i system mocowania.

 

Długość wiertła

Dla wybranych rodzajów wierteł zawsze możesz wybrać z menu różne długości, w zależności od potrzeb. Dłuższe wiertła mają zwiększoną odporność na ciepło. Podstawowa oferta obejmuje długości od 50 do 1000 mm, ale są też dłuższe wiertła do wiercenia głębszych otworów.

 

Średnica wiertła

Szerokość końcowego otworu zależy od średnicy wiertła. Zawsze możesz wybrać z menu dla wybranych rodzajów. 

 

Uchwyt wiertła SDS

Oprócz klasycznego mocowania wierteł z chwytem cylindrycznym istnieje również system SDS (Special Direct System). Nazwa powstała jako skrót słów steck-dreh-sitz (włóż-obróć-przytrzymaj). Główną zaletą systemu SDS jest możliwość szybkiej wymiany narzędzi i prosta obsługa. Rozróżniamy serię SDS-Plus i SDS-Max. SDS-Plus jest przeznaczony do wiertarek udarowych do 5 kg, SDS-Max do cięższych młotów do 11 kg.

Vrták do kladiv SDS-plus-7 BOSCH

Fotografia: Wiertło do wiertarek udarowych SDS-plus-7 BOSCH

 

 

Podział wierteł według materiału

Przed wierceniem zawsze wybieraj specjalne wiertło przeznaczone do danego materiału. Dzielimy wiertła do drewna, metalu, terakoty i betonu. Specjalną kategorią jest materiał do wiercenia diamentowego, gwarantujący najwyższą pracę.

 

 

Wiercenie w drewnie

Podczas wiercenia w miękkim materiale, takim jak drewno, wybierz określony typ wiertła w zależności od głębokości i średnicy otworu. Ostrożnie włóż wiertło i ustaw prawidłowo prędkość. Zbyt mała prędkość spowoduje postrzępienie otworów, przy dużych prędkościach istnieje ryzyko rozgrzania otworu . Aby uzyskać dokładny wynik, spróbuj wiercić wzdłuż włókien drewna. Wiertła do drewna charakteryzują się tak zwaną końcówką centrującą, która utrzymuje wiertło w otworze i zapewnia, że ​​nie obraca się podczas pracy.

 

1. Wiertła kręte: do wiercenia precyzyjnych otworów w miękkim i twardym drewnie, ostra krawędź otworu bez zadziorów, dwie boczne krawędzie tnące i punkt środkowy

2. Wiertła do frezowania płaskiego: Szybkie, precyzyjne wiercenie otworów o dużej średnicy w miękkim i twardym drewnie, samoczynnie chowająca się końcówka, bezproblemowe wiercenie w trudno dostępnych miejscach

3.Wiertła wężowe: do wiercenia głębszych otworów (belek itp.) W miękkim i twardym drewnie, solidna konstrukcja z głęboką spiralą

4. Wiertła Forstner: Wysoka precyzja, gładkość i jakość wiercenia podczas pracy z miękkim i twardym drewnem oraz drewnem impregnowanym, dla profesjonalnych rzemieślników

 

Vrták do dřeva s hrotem ve tvaru M, standardní spirálový vrták do dřeva, 7dílná sada spirálových vrtáků do dřeva Robust Line

Fotografie: Wiertło do drewna z końcówką M, standardowe wiertła spiralne do drewna, 7-częściowy zestaw wierteł krętych Robust Line do drewna

 

Wiercenie w metalu

Podczas wiercenia w metalu decyduje twardość. Miedź lub aluminium wymaga innego wiertła niż stal. Wiertła do metalu mają klasyczny kształt wiertła z ostrzem skrawającym lub z pomocniczym ostrzem skrawającym. Zalecamy stabilne zamocowanie wierconego przedmiotu. Wiercić pionowo w metalu i robić częstsze przerwy, aby wiertło i materiał ostygły. Wywiercony otwór często wymaga opracowania, aby zredukować zadziory.

Rób dłuższe przerwy podczas wiercenia w miękkich metalach. Krawędzie mogą się nagrzać a topić się podczas wiercenia, a wiertło może ulec zniszczeniu.

Aby przedłużyć żywotność wierteł do metalu, nie przegrzewaj wierteł. Zrób sobie przerwę między wierceniem i pozwól wiertłu ostygnąć przed ponownym wierceniem.

 

1.HSS-R wiertła (czarne)

Rodzaj wiertła do metalu charakteryzujący się twardością i elastycznością. Wyposażone są w spiralny rowek do szybkiego odprowadzania wiórów. Nadają się do wiercenia w żeliwie, stali stopowej i niestopowej do wytrzymałości na rozciąganie do 900 N / mm². Używane prawidłowo, mają długą żywotność i wysoką wydajność. Specjalna kategoria obejmuje wiertła HSS-R do karoserii.

2. HSS-G wiertła (z połyskiem)

Wyższej jakości wiertła z końcówką samocentrującym z nacięciem krzyżowym są przeznaczone do wiercenia w stali stopowej i niestopowej oraz staliwa do wytrzymałości 900 N / mm². Umożliwiają one znacznie szybsze wiercenie i połowę siły nacisku w porównaniu z konwencjonalnymi wiertłami.

3. HSS-Co Wiertła (stop kobaltu)

Najwyższej jakości wiertła do wiercenia w stal nierdzewna, stal utwardzona, żelazo, żeliwo i metali kolorowych. Dzięki kobaltowej konstrukcji umożliwiają wiercenie stali stopowych bez dużego zużycia lakieru. Osiągniesz precyzyjne otwory. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wydajnością.

4. Wiertła stopniowe

Wiertła stopniowe umożliwiają wiercenie precyzyjnego otworu bez zadziorów.

 

 

Vrtáky do kovu HSS-Co, stupňovité vrtáky HSS TiN-4, středicí vrták HSS-G, sada vrtáků HSS-R v kovové kazetě

Fotografia: Wiertła do metalu HSS-Co, wiertła stopniowe HSS TiN-4, wiertło centrujące HSS-G, zestaw wierteł HSS-R w metalowej kasecie

 

Wiertła do terakoty

Wiercenie w płytkach może powodować komplikacje. Istnieje ryzyko, że wiertło przesunie się po płytce, uszkadzając płytkę. Dlatego używaj kleju konstrukcyjnego lub taśmy papierowej. Wytnij kwadrat i zaznacz nim miejsce wiercenia. Klejenie zapewnia stabilność wiertła i zabezpiecza glazurę płytek. Nie zaleca się wiercenia w spoinie, ponieważ wszystkie cztery rogi sąsiadujących płytek mogą zostać uszkodzone.

Wiertła do płytek: Doktor Młotek zaleca wiertło CYL-9 Ceramic 3 x firmy Bosch. Aby zapewnić wygodną pracę, wybierz wiertło diamentowe Easy Dry Best for Ceramic z własnym chłodzeniem dzięki chłodzeniu w uchwycie wiertła.

 

Wiercenie w betonie i cegle

Pierwsza zasada przed wierceniem w murze? Dowiedz się, z jakim materiałem będziesz pracować. W przypadku pełnych cegieł można obsługiwać wiertarkę udarową z młotkiem lub bez. Dla wygodnej pracy wybierz typ wiertarki z młotem pneumatycznym, co pozwoli Ci zaoszczędzić siły. Podczas wiercenia w litej cegle wybierz wiertło o średnicy kołka, wywierć otwór i włóż kołek. Jeśli pracujesz z pustakami, istnieje ryzyko zerwania ścianek działowych. Dlatego wybierz wiertło o mniejszej średnicy zamiast żądanego otworu.

Jeśli zaczynasz pracę z betonem, pamiętaj, aby na początku zabrać ze sobą wiertarkę udarową z młotkiem i wyposażyć się w specjalne wiertła do betonu.

 

7dílná sada vrtáků do betonu Robust Line, 7dílná sada vrtáků do betonu CYL

Fotografia: 7-częściowy zestaw wierteł do betonu Robust Line, 7-częściowy zestaw wierteł do betonu CYL

 

 

Inne akcesoria wiertnicze

WIERTŁA KORONOWE

Za pomocą wiertła można łatwo tworzyć okrągłe otwory w różnych materiałach. Można ich używać przy tworzeniu mniejszych lub większych otworów na kable, puszki elektryczne, odciągi itp. Profesjonalni rzemieślnicy pracują głównie z wiertłami. Doktor Młotek oferuje szeroką gamę wierteł koronowych z różnych materiałów do wszystkich rodzajów prac.

 

POGŁĘBIACZE

Nazwy pogłębiaczy pochodzi od głównego ich zadania, do którego są przeznaczone, tj. pogłębiania otworów pod śruby z łbem walcowym. Można ich używać przy obróbce drewna, żeliwa i stali. Dzięki pogłębieniom stożkowym łeb śruby wsuwa się prosto do powierzchni przedmiotu obrabianego, usuwa wszelkie zadziory lub pogłębienia otworów pod śruby i gwinty. U Doktora Młotek znajdziesz również praktyczne zestawy z pogłębiaczami o różnych rozmiarach.

6dílná sada kuželových záhlubníků

Fotografia: 6-częściowy zestaw pogłębiaczy stożkowych

 

 

 

Wciąż wahasz się, które wiertło wybrać do swojej pracy? Napisz do nas na adres e-mail info@doktormlotek.pl  lub zadzwoń na infolinię Doktora Młotek +48 323235015.

Wszystkie nowości