Wiosna w ogrodzie

Słońce powoli zaczyna odzyskiwać siły, dni są coraz dłuższe, a ogrodnicy z niecierpliwością czekają na powrót do ogrodu. Pielęgnacja ogrodu jest wymagająca, ale przynosi owoce. Czy to w postaci smacznych produktów, czy też psychicznego odpoczynku od codziennego zgiełku. Jakie prace ogrodowe należy rozpocząć wraz z nadejściem wiosny?

Zdjęcie: Pilarka akumulatorowa EasyCut 12 firmy Bosch

1) Trawnik po sezonie zimowym

Obsiać nieosłonięte miejsca. Jest to podstawa pięknego, zielonego trawnika w lecie. Szczególnie w miejscach, w których często bawią się dzieci, takich jak okolice trampolin, trawnik jest często narażony na trudne warunki. Po zimie jest więc idealny czas na obsianie tych obszarów, ponieważ wiosna stwarza idealne warunki do zakorzenienia się trawy. Jednocześnie można zwalczać chwasty, które psują ogólny wygląd trawnika. Bardzo pomocne są grabie lub wyrywacz do chwastów. Można także oczyścić trawnik z liści i odpowiednio go przyciąć, aby napowietrzyć i usunąć strzechę.

Kiedy należy wykonać wertykulację? Należy wertykulować trawniki starsze niż trzy lata, młodsze trawniki mogą zostać uszkodzone. Idealny czas to wiosna i jesień, a wysokość trawnika powinna wynosić około 3-4 cm. Jeśli trawnik osiągnie większą wysokość, należy go wcześniej przyciąć. W takiej sytuacji należy odczekać dwa dni przed wertykulacją, aby trawa mogła odpowiednio wyschnąć. Do przycinania trawnika przyda się wertykulator. Przecinarka pionowa może być napędzana ręcznie, elektrycznie, akumulatorowo lub spalinowo. Należy je wybierać w zależności od wielkości trawnika. W przypadku małych trawników wystarczy ręczna wertykulator, która dodatkowo pomoże oczyścić trudno dostępne miejsca. Elektryczny wertykulator może napowietrzać ogrody o powierzchni do 1200 m². Jednak najważniejszym parametrem jest pobór mocy przez maszynę. Ogólnie rzecz biorąc, im większa moc, tym większa powierzchnia ogrodu, którą może napowietrzać aerator. Maszyny o mocy wejściowej do 800 W są bardziej odpowiednie do mniejszych ogrodów o powierzchni do 800 m², natomiast modele o mocy wejściowej 1000-1400 W mogą napowietrzać trawniki o powierzchni około 1000 m². W ogrodach o powierzchni większej niż 1200 m² zaleca się stosowanie wertykulatorów spalinowych, ale są one głośniejsze, cięższe i bardziej wymagające pod względem konserwacji. Podobnie jak w przypadku kosiarek ogrodowych, ważnym parametrem w procesie wyboru jest wielkość kosza zbierającego. Ponownie, im większa objętość kosza, tym więcej zaoszczędzonych kroków.

Zdjęcie: Bosch UniversalRake 900

2) Przycinanie drzew

Jeśli chcesz, aby Twój ogród był zdrowy i owocny, musisz wiosną przyciąć drzewa i krzewy. Podstawowe zasady są jasne: należy usuwać chore i zacienione gałęzie, ciąć ukośnie tuż nad pąkiem, a większe rany najlepiej smarować balsamem do drzew, aby przyspieszyć gojenie i zapobiec wnikaniu chorób grzybowych. Do cięcia mniejszych gałązek wystarczy jednoręczny sekator. W przypadku grubszych gałęzi bardziej odpowiedni jest sekator dwuręczny, który może być również teleskopowy, lub piła do cięcia gałęzi. Jeśli w ogrodzie rosną większe drzewa, a drabina nie jest najlepszym przyjacielem lub chcesz oszczędzić siły, rozwiązaniem może być bezprzewodowy sekator teleskopowy. A co zrobić ze ściętymi gałęziami? Najlepiej do rozdrabniacza, ponieważ nie należy pozostawiać gałęzi leżących pod drzewami. Rozdrobnione w ten sposób drewno można wykorzystać jako mulcz lub zrobić z niego kompost.

Zdjęcie: Rozdrabniacz odpadów ogrodowych AXT 25 TC Bosch

3) Ogrody, obudźcie się!

Gdy tylko ziemia rozmarznie, zacznij grabić glebę za pomocą grabi lub, w przypadku grządek korzeniowych, użyj wideł do kopania. Podczas kopania grządek można również wzbogacić je w składniki odżywcze za pomocą kompostu. Kultywatory są idealne do głębokiej uprawy. Przed każdym siewem dobrze jest przygotować glebę, rozluźniając bryły motyką lub dobrej jakości grabiami. Należy również usunąć z grządek wszelkie chwasty, które zdążyły się rozrosnąć.

Zdjęcie: Mały kultywator Gardena

4) Inwentaryzacja narzędzi ogrodniczych

Wraz z nadejściem wiosny warto sprawdzić wszystkie narzędzia ogrodowe, które będą potrzebne. Ostrz, smaruj, a w razie potrzeby kup nowe. Dzięki temu, gdy nadejdzie czas, aby naprawdę zacząć używać narzędzi, nie trzeba będzie w pośpiechu szukać zamienników dla zepsutych pomocników ogrodowych. Narzędzia należy odpowiednio wyczyścić, aby przygotować je do sezonu.

Potrzebujesz porady dotyczącej wyboru sprzętu ogrodniczego? Skontaktuj się z firmą Doktor Młotek, wysyłając e-mail na adres pytaniatechniczne@doktormlotek.pl a my z przyjemnością pomożemy Ci dokonać wyboru

Wszystkie nowości

Powiązane produkty